Jak przechowywać biżuterię? Najważniejsze zasady

Kupując kosztowną biżuterię na pewno marzysz o tym, aby jej atrakcyjny wygląd utrzymywał się przez długie lata. Aby tak się stało, biżuteria musi być prawidłowo przechowywana. W innym razie może ulegać czernieniu, natomiast połyskujące elementy mogą z czasem blaknąć i płowieć. Zastanawiasz się, jak przechowywać biżuterię w poprawny sposób, aby uchronić ją przed procesami starzenia? W tym artykule prezentujemy najważniejsze zasady.

Jakie czynniki stanowią zagrożenie dla biżuterii?

W pierwszej kolejności warto powiedzieć kilka słów o tym, jakie czynniki mogą doprowadzić do utraty atrakcyjnego wyglądu przez biżuterię. Przede wszystkim są to: wilgoć, kurz, detergenty, promieniowanie UV. Przechowując biżuterię należy jej zapewnić stosowną ochronę przed tego typu czynnikami. Automatycznie odpada zatem łazienka, a tak się składa, że to właśnie w tym pomieszczeniu sporo pań przechowuje biżuterię stosowaną na co dzień. Biżuteria jest także narażona na uszkodzenia mechaniczne, a zatem drogocennych ozdób z kamieniami szlachetnymi nie należy trzymać na wierzchu, aby ograniczyć ryzyko przypadkowego strącenia biżuterii na podłogę.

W jaki sposób przechowywać biżuterię codziennego użytku?

Na początek kilka słów o biżuterii codziennego użytku. Możemy do niej zaliczyć: bransoletki, zegarki, kolczyki, pierścionki, wisiorki. Tego typu biżuteria jest przez nas często używana, a zatem warto zatroszczyć się o jedno miejsce, w którym będziemy ją odkładać na noc, czy na czas kąpieli. Najlepszym miejscem do tego jest sypialnia lub garderoba. Świetnie sprawdzi się blat komody. Miejsce to powinno być suche, wolne od kurzu oraz nie wystawione na działanie promieni słonecznych. Można tu ustawić specjalne wieszaki i stojaki, na których bez problemu położysz lub zawiesisz poszczególne elementy biżuterii. Naszyjniki, wisiorki oraz inne tego typu elementy powinny być przechowywane w pozycji wiszącej, dzięki czemu nie będą się plątać. Wyjątkiem są jedynie wisiorki na sztywnych, metalowych drucikach. Takie elementy lepiej przechowywać w pozycji leżącej, aby nie ulegały odkształcaniu.

Pierścionki często ściągamy także na czas kąpieli tudzież mycia naczyń. W miejscach takich jak łazienka czy kuchnia biżuterię można przechowywać tylko przez chwilę, na czas wykonania określonych czynności. Warto jednak zatroszczyć się o małe pudełeczko lub przynajmniej tackę z metalu lub tworzywa, na której biżuteria poczeka, aż skończymy określone czynności. Unikaj pozostawiania biżuterii luzem na szafkach, blatach i w tego typu miejscach. Istnieje duże ryzyko strącenia biżuterii na podłogę. W ten sposób jest ona narażona na uszkodzenia mechaniczne. Zachodzi także ryzyko, że biżuteria zostanie zagarnięta np. z papierami do wyrzucenia.

jak przechowywać biżuterię w szkatułce

Jak przechowywać drogocenną biżuterię?

Poza biżuterią codziennego użytku posiadamy także biżuterię na różne ważne okazje. W przypadku mężczyzn są to zwykle spinki do koszuli, spinki do krawata czy też krawaty bolo. Znacznie szerszy jest asortyment biżuterii u pań, które przechowują: kolczyki, naszyjniki, kolie, bransoletki, pierścionki, broszki oraz inne elementy na każdą okazję. Biżuteria z metali szlachetnych, a także zawierająca drogocenne kamienie, powinna być przechowywana w zamykanym pudełeczku. Jego suche, bezpieczne od kurzu i zacienione miejsce do idealne środowisko dla biżuterii.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się duże szkatułki i kuferki wyposażone w organizer, czyli wiele przegródek, które pozwolą na łatwe uporządkowanie wszystkich elementów. Poszczególne elementy powinny być przechowywane w taki sposób, aby nie stykać się ze sobą. Minimalizuje to ryzyko uszkodzeń mechanicznych, ale również korozji elektrochemicznej związanej z oddziaływaniem na siebie różnych metali. W przypadku biżuterii takie ryzyko jest bardzo małe, ale warto wiedzieć, że istnieje. Jak wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony.

Jeśli posiadasz bardzo kosztowną biżuterię, której wartość można liczyć w tysiącach złotych, zastanów się nad niewielkim sejfem, który można ukryć chociażby w szafce czy garderobie. Biżuteria to jeden z najchętniej wybieranych łupów ze strony włamywaczy – jest niewielka, poręczna, bardzo kosztowna i stosunkowo łatwo jest ją sprzedać, ponieważ o jej wartości decydują materiały. Dlatego trzymanie najdroższej biżuterii w sejfie wraz z innymi kosztownościami to zdecydowanie dobry pomysł.

W jaki sposób przechowywać biżuterię z bursztynem?

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się subtelna i bardzo elegancja biżuteria z bursztynem, którą można kupić w sklepie internetowym Lawaiia. W związku z tym postanowiliśmy powiedzieć kilka słów o pielęgnacji i przechowywaniu tego rodzaju biżuterii. Biżuterię zawierającą bursztyn należy przechowywać w bawełnianych lub jedwabnych woreczkach. Powinna być ona chroniona przed kontaktem z wodą, alkoholem, detergentami, kurzem. W związku z tym, biżuterię z bursztynem należy zakładać chwilę po użyciu perfum, lakieru lub innych środków higienicznych i kosmetyków. Biżuterię z bursztynem można czyścić wyłącznie z pomocą miękkiej i suchej szmatki. W innym razie powierzchnia może ulec zmatowieniu. Bursztyn to bardzo delikatny kamień, ale przechowywany i traktowany z należytym szacunkiem może przez wiele lat zachwycać swoim wyglądem.

biżuteria srebrna

Przedmioty do przechowywania biżuterii

Jak już mówiliśmy, do przechowywania codziennie używanej biżuterii najlepiej sprawdzają się wieszaki i stojaki, które można umieścić na blacie dowolnego mebla. W ten sposób szybko i bezpiecznie odłożysz nieużywaną biżuterię, nie narażając jej na przypadkowe uszkodzenie czy zgubienie. Stojaki i wieszaki na biżuterię mogą przyjmować kształt różnych zwierząt czy drzew, aczkolwiek dostępne są również minimalistyczne stojaki w kształcie prostych słupków z haczykami.

W celu przechowywania wszystkich elementów biżuterii w należytym porządku warto zakupić kuferek lub szkatułkę zawierającą liczne przegródki. W ten sposób możesz łatwo posegregować poszczególne elementy. Nie będą się one ze sobą stykać, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych, a ponadto umożliwia szybkie odnalezienie biżuterii, która jest Ci akurat potrzebna. Dobrym pomysłem są także poręczne pudełeczka i etui, które umożliwiają przechowywanie biżuterii podczas podróżowania. Sprawdzą się także przy okazji różnych imprez okolicznościowych.

biżuteria w sejfie

Najważniejsze zasady przechowywania biżuterii

Czas na krótkie podsumowanie i zebranie wszystkich powyższych wskazówek w jednym miejscu. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać biżuterię, aby na dłużej zachowała ona nienaganny wygląd, kieruj się poniższymi zasadami:

  • Biżuteria powinna być trzymana w suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych.
  • Nie trzymaj biżuterii w łazience. Lepszym miejscem dla biżuterii jest sypialnia lub garderoba.
  • Biżuterię w łazience można trzymać tylko przez krótki okres czasu, gdy korzystamy z kąpieli. Warto zatroszczyć się o pudełeczko lub tackę, na której biżuteria poczeka, aż skończymy kąpiel.
  • Pierścionki oraz niektóre kolczyki możesz przechowywać na specjalnych stojakach. Mogą one mieć różnorodne kształty, np. drzew lub zwierząt.
  • Naszyjniki, korale i zawieszki przechowuj na wieszakach w pozycji wiszącej. W ten sposób unikniesz problemu plątania się tych elementów.
  • Wyjątkiem od powyższej zasady są elementy na sztywnych drucikach. Taką biżuterię należy przechowywać w pozycji leżącej, tak, aby nie ulegała odkształcaniu.
  • Biżuterię z kamieniami szlachetnymi oraz bursztynami trzymaj w zamykanym pudełeczku, kuferku lub szkatułce aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Warto postawić na pudełko z organizerem, tak, aby poszczególne elementy biżuterii nie stykały się ze sobą.
  • Jeśli posiadasz bardzo kosztowną biżuterię, dobrym rozwiązaniem jest trzymanie najdroższych elementów w sejfie, co zmniejsza ryzyko kradzieży podczas włamania.

Trzymając się tych kilku prostych zasad zyskujesz pewność, że Twoja biżuteria jest przechowywana w sposób bezpieczny, z dala od czynników zagrożenia. Biżuteria traktowana z takim pietyzmem odwdzięczy się doskonałym wyglądem nawet pomimo upływu wielu lat.

poprzedni artykuł

Czym kierować się przy doborze biżuterii ślubnej?