Jak czyścić biżuterię, aby zachować jej piękno na dłużej?

Biżuteria stanowi dopełnienie naszej stylizacji. Jest ozdobą, która często stanowi pierwsze skrzypce w naszym stroju, wyraża nasz nastrój, wielkość chwili, kreuje trendy, pozwala nam wyrazić siebie. Chcąc cieszyć się jej blaskiem przez długie lata, warto wiedzieć jak zachować jej estetyczny wygląd, kolor i blask.

W jaki sposób zapobiegać uszkodzeniom i jak dbać o biżuterię?

Chcąc jak najdłużej cieszyć się czystą i zadbaną biżuterią należy systematycznie myć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu do mycia naczyń. Następnie osuszoną biżuterię należy wypolerować do połysku miękką ściereczką. Przy takim sposobie czyszczenia warto zwrócić uwagę czy zawarte w biżuterii kamienie nie są przyklejone na klej. Kamienie osadzone w biżuterii w ten sposób, pod wpływem zbyt długiego działania wody mogą się poluzować lub całkowicie odkleić i wypaść.

Sprawdzoną i najskuteczniejszą metodą czyszczenia biżuterii jest umieszczenie jej w myjce ultradźwiękowej. Doskonale sprawdza się w czyszczeniu biżuterii o skomplikowanych kształtach i z wieloma zakamarkami. Obecnie myjka ultradźwiękowa jest standardowym wyposażeniem niemal każdego sklepu z biżuterią.

Warto pamiętać, że biżuteria to produkt bardzo delikatny, dlatego warto otoczyć go należytą troską, zapewniając bezpieczne miejsce w szkatułce. Podstawą pielęgnacji biżuterii jest jej właściwe i bezpieczne przechowywanie. Najbardziej narażone na uszkodzenia są naszyjniki i bransoletki. Biżuteria przechowywana w osobnych pojemniczkach lub szkatułkach jest zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Szczelne pojemniczki na nasze błyskotki chronią je również przed wilgocią i temperaturą. Przed odłożeniem biżuterii do szkatułki przeczyść ją specjalną, miękką ściereczką usuwając z niej pot i kurz.

Dlaczego srebro z czasem czernieje?

Srebro to świetny kruszec, który cieszy się ogromną popularnością i mimo, że jest dużo tańszy od złota wygląda ponadczasowo i szlachetnie. Srebro wykorzystywane jest do różnego rodzaju biżuterii: pierścionków, naszyjników, kolczyków, broszek, swoje zastosowanie znajduje również w dewocjonaliach.  Ze względu na dość miękką konsystencję srebro łączy się z innymi metalami, które pozwalają na odpowiednie utwardzenie i dodanie trwałości. Przy kupnie biżuterii ze srebra należy patrzeć na jego próbę, najbardziej pożądaną jest próba 925, która oznacza zawartość srebra 92,5% a pozostałe 7,5% to mangan, miedź lub kadym.

Posiadacze srebrnej biżuterii po czasie zauważają, że ich biżuteria czernieje oraz ma specyficzny nalot, dzieje się tak nie tylko podczas użytkowania biżuterii, ale również kiedy jest tylko przechowywana w pudełku czy szkatułce. Czernienie srebra jest naturalnym procesem chemicznym, ponieważ bardzo łatwo wchodzi w reakcji z siarką, która znajduje się w powietrzu czy w ludzkim pocie. Aby usunąć nieestetyczny nalot i kolor należy przygotować dla srebrnej biżuterii kąpiel w wodzie z płynem do mycia naczyń i wypolerować ją za pomocą miękkiej ściereczki do wyrobów jubilerskich. Unikamy w czyszczeniu biżuterii srebrnej soli i octu.

czyszczenie biżuterii z bursztynem

Jak często czyścić biżuterię złotą?

Częstotliwość czyszczenia złota zależy od tego, w jaki sposób jest eksploatowana i przechowywana. Zabrudzenia jakie powstają na złocie są przeważnie naturalne i stanowią – kurz, brud, osad z mydła, tłuszcz czy pozostałości po kosmetykach. Zabrudzenia na złocie charakteryzują się nalotem w odcieniach czerni, fioletu, zieleni. Profilaktyczne czyszczenie powinno wykonywać się raz na pół roku.

Wśród domowych sposobów czyszczenia biżuterii najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń i woda. Ten roztwór świetnie sobie radzi ze świeżymi zabrudzeniami na złocie. Na koniec należy biżuterię spłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć bawełnianą ściereczką.

W przypadku białego złota w przypadku trudnych zabrudzeń możemy skorzystać z profesjonalnego czyszczenia u jubilera. W codziennej pielęgnacji sprawdzi się kąpiel z mydłem lub płynem oraz bawełniana ściereczka.

Jak czyścić biżuterię ze stali chirurgicznej?

Stal chirurgiczna jest odporna na zarysowania i rdzewienie, ma cenne właściwości przez co jest chętnie wykorzystywana do produkcji biżuterii. Stal chirurgiczna jest dużo tańsza od złota czy srebra i dodatkowo może być używana przez osoby z wrażliwą, skłonną do alergii skóry. Biżuteria ze stali chirurgicznej nie jest tak wymagająca w czyszczeniu jak złoto czy srebro.

Biżuteria ze stali chirurgicznej narażona jest na działanie detergentów, perfum czy chlorowanej wody. Należy ją zdejmować przed pójściem na basen i przed sprzątaniem. Biżuterię ze stali chirurgicznej podobnie jak srebro można czyścić mydłem,płynem do mycia naczyń i wodą.

Czym można czyścić biżuterię z diamentami?

Do pielęgnacji biżuterii z diamentami nie sprawdzi się agresywna chemia, wybielacze czy chlor, który może nieodwracalnie wpłynąć na kruszec i kamień, doprowadzić do odbarwienia i zniszczenia biżuterii. Aby wyczyścić swój ulubiony pierścionek z diamentem, kolczyki czy naszyjnik należy użyć delikatnych środków myjących, takich jak mydło rozpuszczone w wodzie. Biżuterię z diamentem można czyścić miękką, bezpyłową ściereczką, a po kąpieli z odrobiną mydła pozostawić na ręczniku do całkowitego wyschnięcia.

Warto mieć na uwadze, że na wygląd biżuterii z diamentem ma wpływ nie tylko regularne czyszczenie, ale również sposób przechowywania i noszenia jej. Chcąc jak najdłużej cieszyć się pięknem biżuterii z diamentem należy zdejmować ją  podczas prac domowych, prac w ogrodzie czy uprawiania sportu. Na diament źle oddziałuje agresywna chemia gospodarcza, pot i brud – może powodować stałe uszkodzenia, matowienie i zarysowania kamienia.  Ponadto biżuterię z diamentem należy przechowywać oddzielnie, w pojedynczych woreczkach lub szkatułkach.

czyszczenie biżuterii z bursztynem

Jak czyścić biżuterię z bursztynem?

Bursztyn to “złoto Bałtyku” stanowiący cenny surowiec i efektowną ozdobę zarówno ze srebrem jak i złotem. Wyroby z bursztynem mają tendencję do szybkiej utraty blasku wraz z upływem czasu. Co zrobić, aby biżuteria z bursztynem zawsze wyglądała świeżo?

Ozdoby z bursztynem takie jak kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki czy broszki wymagają delikatnego traktowania. Do czyszczenia wyrobów z bursztynu należy używać delikatnej, wilgotnej ściereczki lub szczoteczki z miękkim włosiem oraz łagodnego mydła.

Bursztynową biżuterię należy trzymać z dala od wody. Przed każdą dłuższą kąpielą lub pływaniem należy zdejmować wszystkie wyroby z bursztynem, aby zachować je w jak najlepszej kondycji, ponieważ zarówno zwykła woda jak i morska czy chlorowana ma zły wpływ na naszą biżuterię.

8 zasad, aby zachować piękno biżuterii na dłużej

  1. Biżuterię ściągamy do prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania) i chemiczne(działanie detergentów).
  2. Biżuteria powinna posiadać swoje miejsce w zamykanych pojemnikach, szkatułkach wyłożonych miękką tkaniną, chroniącą produkty jubilerskie przed utlenianiem i zarysowaniem.
  3. Nie należy nosić biżuterii na sąsiednich palcach, ponieważ powoduje to zarysowanie.
  4. Należy unikać kontaktu biżuterii z perfumami, lakierem do włosów czy innymi kosmetykami, które mogą wchodzić w reakcję chemiczną z biżuterią.
  5. Należy pamiętać, że biżuteria wymaga delikatnego obchodzenia się z nią. W innym przypadku bardzo szybko może ulec uszkodzeniu.
  6. Nie należy nosić zawieszek cięższych niż masa samego łańcuszka, ponieważ może spowodować to osłabienie i przecieranie jego ogniwa.
  7. Biżuterię należy co pewien czas myć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Następnie osuszyć i wypolerować do połysku miękką tkaniną. W naszym salonie oferujemy profesjonalne środki do czyszczenia i polerowania biżuterii złotej i srebrnej.
  8. Perły i kamienie naturalne również należy czyścić specjalnymi płynami dostępnych do kupienia w sklepach jubilerskich i pracowniach złotniczych).
poprzedni artykuł

Jak nosić biżuterię z bursztynu?